Vitamín D3

Kategória: Nezaradené
Vitamín D3

Tento vitamín nazývame aj ako slnečný vitamín, pretože 90% získavame zo slnka.

Na Slovensku, ale aj inde v Európe ho máme nedostatok, pretože zásoba z letného opaľovania nám vydrží len niekoľko týždňov či mesiacov. Vitamín D3 potrebujeme na to, aby naše telo dokázalo vstrebať vápnik. Bez déčka jednoducho a rýchlo povedané vápnik nefunguje.

Čo je vitamín D3?

Vitamín D3 je prirodzene sa vyskytujúca forma vitamínu D, ktorý vzniká v koži pôsobením slnečného žiarenia. Jeho najdôležitejšou úlohou je udržiavať správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi, ktorá je nevyhnutná pre vývoj a rast kostí v detstve, ako aj ich obnovu v dospelosti. Vitamín D sa podieľa aj na niektorých imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku a pri raste krvných, svalových a kožných buniek. Vitamín D ovplyvňuje vyše 200 procesov v našom tele a jeho dôležitosť je potvrdená mnohými výskumami.  Zdrojom tohto vitamínu je len veľmi málo potravín a podľa najnovších informácií a výskumov, stravou dokážeme prijať len 10% vitamínu D. Obsiahnutý je napríklad v mäse tučných rýb ako losos, tuniak, sardinka, makrela a v oleji z ich pečene. V menšom množstve sa nachádza aj v hovädzej pečeni, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau a kokose. Hlavným zdrojom teda zostáva slnečné žiarenie a to až z 90%. Počas jedného dňa stráveného na slnku môže vzniknúť až 1 200 mikrogramov vitamínu D (1μg = 40 I.U). Denná dávka vitamínu D u dospelého človeka  by sa mala v závislosti od viacerých faktorov pohybovať v rozmedzí 100 – 2 000 I.U.

Na príjem vitamínu D vplýva viacero faktorov. Keďže ho prijímame predovšetkým zo slnka a to u nás nesvieti intenzívne počas celého roka, kritickým sa stáva najmä obdobie od novembra do februára. Novorodenci a dojčatá, ktoré nemôžu byť veľmi vystavované slnečnému žiareniu, užívajú v prvom roku života vitamín D v kvapkách. V súčasnosti trpí nedostatkom vitamínu D takmer 60 % populácie všetkých vekových skupín, z toho polovica má hodnoty tohto vitamínu na extrémne nízkej úrovni. Ďalším dôvodom nedostatku vitamínu D môže byť smog, ktorý prepúšťa slnečné žiarenie v obmedzenom množstve, rovnako tak používanie ochranných opaľovacích prostriedkov. Aj vek zohráva v tomto procese svoju úlohu, pretože starší ľudia majú zníženú schopnosť prijať vitamín D pri pobyte na slnku. Podobne sú na tom aj ľudia s prirodzene vyššou pigmentáciou či opálení ľudia, u ktorých táto opálená vrstva pôsobí ako filter.

Čo ovplyvňuje kombinácia vápnika a vitamínu D3 a vitamínu K2?


Pevné kosti

Pevné kosti


krasne-zuby

Krásne zuby


Pruzne cievy

Pružné cievy


zdrave-srdce

Zdravé srdce


Silne svaly

Silné svaly


Dobra-imunita

Dobrá imunita

Vyskúšajte NOVINKU  Vitamín D3 EXTRA

NOVINKU si môžete zakúpiť v našom eshope alebo v každej lekárni. Potrebujete viac informácií?
Napíšte do našej poradne.

 • ovplyvňuje vyše 200 procesov vo vašom tele
 • pomáha udržať správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi
 • Zabezpečí, aby ste mali zdravé a pevné kosti
 • stará sa o správne fungovanie imunity
 • má vplyv na zdravie vášho kardiovaskulárneho systému
 • posilňuje nervový systém
 • účinkuje na metabolizmus cukru
 • pozitívne ovplyvňuje vaše kognitívne funkcie
 • má vplyv na reguláciu krvného tlaku
 • podieľa sa na raste krvných, svalových a kožných buniek
 • u seniorov zvyšuje svalovú silu
 • znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, prsníka a prostaty
 • prispieva k udržaniu fyziologickej gravidity

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho a dajte o ňom vedieť aj svojim priateľom.

 

Najnovšie články

Užitočné linky