Menopauza

Kategória: Nezaradené
Menopauza

Každá žena je mladá a krásna dovtedy, kým sa o seba stará a pokiaľ sa dobre cíti. Cieľom je, aby to bolo čo najdlhšie. Dnes nie je nič mimoriadne, aby aj 60 či 70 ročná žena bola krásna a upravená. Len si to vyžaduje viac námahy, času a najmä vedomostí. Preto by ste mali vedieť o sebe čo najviac. Menopauza je obdobím veľkých hormonálnych zmien v živote ženy, ktoré obvykle nastupuje niekedy medzi 45. až 55. rokom. V tomto období prirodzene klesá funkcia vaječníkov, znižuje sa tvorba hormónov estrogénu a progesterónu a zastavuje sa menštruačný cyklus, čo má za následok hormonálne, telesné a psychické zmeny. Toto obdobie je samo o sebe pre ženu veľmi náročné, môže pociťovať návaly sprevádzajúce potenie, prejavujú sa viditeľné zmeny nielen na ženských pohlavných orgánoch, ale aj napríklad na nechtoch, koži či vlasoch, môže dôjsť dokonca až k zarastaniu na tvári. Toto nekomfortné obdobie je žiaľ predzvesťou rýchlejšieho procesu starnutia a je sprevádzané vyšším úbytkom vápnika z kostí. Následkom straty ženských hormónov sa u niektorých vápnik doslova vyplavuje z kostí, preto je potrebné  pravidelne ho dopĺňať.

V období menopauzy je odporúčaný denný príjem vápnika 1 200 mg v prípade, že užívate hormonálnu substitučnú liečbu. Ak ju neužívate, mali by ste denne prijať až 1 500 mg vápnika.

Riziko osteoporózy u žien

Keďže rednutie kostí nebolí, veľa žien, ale aj mužov, na to príde, až keď je neskoro. Príznakom osteoporózy môže byť aj  náhla a výrazná bolesť chrbtice v konkrétnom mieste, slabosť či bolesť viacerých kostí, rýchla únava pri chôdzi, výraznejšie zníženie telesnej výšky. Typickým prejavom osteoporózy je aj prehnutie chrbtice do výrazného hrbu, čo je už nezvratný dôsledok tohto ochorenia. Osteoporóza môže vyústiť až do zlomeniny, ktorých liečba býva vo vyššom veku veľmi komplikovaná.  Viete, že na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie ročne viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady? Pravidelný a hlavne dostatočný príjem vápnika v období pred menopauzou výrazne znižuje riziko vzniku osteoporózy.

Správne kombinácie

V rámci prevencie osteoporózy je ideálne užívať kombináciu vápnika  spolu s vitamínom  D3  a vitamínom K2. Vápnik telo potrebuje pre pevné a zdravé kosti, no na to, aby sa dostal tam, kam má a správne sa zužitkoval, potrebuje práve vitamíny D3 a K2. Vitamín K2 zabezpečuje, aby sa vápnik dostal do kostí a zubov a neukladal sa v cievach. Tým zabezpečí nielen prospešnosť prijatého vápnika pre ženské telo, ale zároveň ho chráni pred vznikom aterosklerózy. Nemenej dôležitý je vitamín D3, ktorý zabezpečuje vstrebávanie vápnika do krvi, takže vďaka nemu dokáže telo vápnik prijať.

Užívanie vápnika izolovane  nemá pre telo veľký význam, pretože ho naše telo nedokáže prijať a nasmerovať tam, kde je vápnik potrebný, teda do kostí a zubov. K tomu potrebuje práve vitamíny K2 a D3.

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho a dajte o ňom vedieť aj svojim priateľom.

 

Najnovšie články

Užitočné linky