Puberta

Kategória: Nezaradené
Puberta

Dôležitou stavebnou jednotkou kostí je vápnik, ktorého si telo najviac ukladá do zásob práve v období detstva a dospievania, maximálne do 25 až 35 rokov. V tomto veku je zaznamenaný maximálny obsah minerálnych látok v kostiach tzv. PBM – Peak Bone Mass. Následne začne mierne prevažovať odbúravanie minerálov nad novotvorbou. Ak si telo nevytvorí dostatočné zásoby do tohto veku, hrozia nám choroby z nedostatku vápnika a zvýšené riziko zlomenín a osteoporózy.

Rastový špurt  a rastové bolesti

Sťažujú sa vaše deti na bolesti nôh? Všimli ste si, že v poslednej dobe narástli viac ako zvyčajne? Viete prečo to tak je? Deti a dospievajúci zvyknú rásť postupne, no v niektorých vývinových obdobiach dokážu za krátky čas narásť aj o niekoľko centimetrov mesačne. Vtedy hovoríme o tzv. rastovom špurte.  Je to obdobie prvých dvoch rokov a v období puberty. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité dbať na výživu a dostatočný príjem vitamínov a minerálov, pretože organizmus má na ne zvýšený nárok. Keďže v čase rastového špurtu dochádza aj k rýchlejšiemu rastu kostí, je potrebné telu zabezpečiť správny príjem minerálnych látok, najmä vápnika a vitamínov.

V období puberty majú tento proces na svedomí rastový hormón a pohlavné hormóny. Dievčatá začínajú rýchlo rásť od začiatku puberty, teda okolo 10,5 roka a rast sa výrazne spomalí s nástupom prvej menštruácie. Chlapci zase rastú najrýchlejšie asi po dvoch rokoch od nástupu puberty, ktorá u nich prichádza neskôr ako u dievčat, asi v 12. roku. U dievčat je v období puberty riziková mentálna anorexia, teda odmietanie potravy s cieľom znížiť svoju hmotnosť. Okrem celkového zhoršenia zdravotného stavu dochádza pri anorexii aj k rednutiu kostí.

Niektoré deti sa v období rastového špurtu môžu sťažovať na tzv. rastové  bolesti nôh, ktoré ich môžu budiť zo spánku najmä v noci. K ich zmierneniu prispieva kombinácia vápnika a vitamínu K2 a vitamínu D3. 

Vzorový jedálny lístok so stravou bohatou na vápnik

V období vývoja a rastu má výživa zásadný význam pre celkové zdravie dieťaťa. Vyvážená strava v puberte môže byť prevenciou najrôznejších ochorení v dospelosti. Dostatok energie, vitamínov, minerálnych látok a zachovanie správneho pomeru hlavných zložiek stravy, to všetko by malo byť základom jedálnička v období puberty. U dospievajúcich vo veku 11 – 18 rokov by sa mala odporúčaná denná dávka vápnika pohybovať v rozmedzí 1 200 – 1 500 mg.

strava

Ako by mal vyzerať jedálny lístok dospievajúceho z pohľadu dostatočného príjmu vápnika?

Celodenná strava by mala pozostávať z 5 až 6 chodov, a to 3 hlavných (raňajky, obed, večera) a 2 až 3 menších (desiata, olovrant). Neoddeliteľnou súčasťou stravovania je aj pitný režim (voda, čaj, mlieko, kakao, riedené ovocné šťavy, nie kolové a sladené nápoje). Pri zostavovaní jedálnička je tiež mimoriadne dôležité prihliadať na vek, chute a prípadné dietetické obmedzenia dospievajúceho.

  • Raňajky: celozrnná žemľa, Cottage syr
  • Desiata: chlieb, tavený syr, zelenina alebo ovocie
  • Obed: karfiolová polievka, morčacie mäso na šťave s cestovinou, zeleninový šalát
  • Olovrant: biely jogurt s müsli a ovocím
  • Večera: chlieb s rybacou nátierkou

 

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho a dajte o ňom vedieť aj svojim priateľom.

 

Najnovšie články

Užitočné linky