Poradíme vám

Kategória: Nezaradené
Poradíme Vám

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám!

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Predmet

Vaša správa


Prečo si mám dopĺňať vápnik?

Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostí, no rovnako zohráva dôležitú úlohu pri činnosti srdca, svalov, nervov a zrážaní krvi. Ak dôjde k poklesu hladiny vápnika v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí. Kosti sú teda akousi zásobárňou vápnika, odkiaľ si ho telo v prípade potreby odoberie, čo spôsobuje, že kosti sú pórovitejšie, krehkejšie a zvyšuje sa tak riziko zlomenín. Je preto mimoriadne dôležité dopĺňať si vápnik v správnom množstve každý deň.

Ako zistím, akú mám hladinu vápnika a vitamínu D v krvi?

Hladinu vápnika a vitamínu D vám môže zmerať odberom krvi váš obvodný lekár, internista alebo endokrinológ, reumatológ či osteológ. Ak už užívate výživové doplnky, lekára na to upozornite.

Koľko vápnika mám denne prijať?

Denná odporúčaná dávka vápnika závisí od veku, pohlavia a zvýšených nárokov organizmu, napríklad počas tehotenstva, dojčenia, menopauzy alebo v prípade zlomeniny. Deti by mali denne prijať od 400 do 1 200 mg vápnika a dospievajúca mládež od 1 200 do 1 500 mg. U dospelých sa  odporúčaná denná dávka vápnika pohybuje od 1 000 do 1 500 mg. Prehľad odporúčaných denných dávok vápnika nájdete v sekcii Koľko ho potrebujem?

Čo sa stane pri nesprávnom užívaní vápnika?

Keď má telo nedostatok vápnika na zabezpečenie dôležitých procesov, odoberie si ho z kostí, čím ich naruší a zvyšuje sa tak ich lámavosť. Okrem oslabenia kostí, prípadne vzniku osteoporózy sa môže nedostatok vápnika odraziť aj na vašich zuboch, pokožke, vlasoch, nechtoch, kardiovaskulárnom systéme, svaloch ale aj menštruácii. Prijímanie vápnika samo o sebe nestačí, keďže telo ho nedokáže správne zužitkovať. Spolu s vápnikom sa preto odporúča užívať aj vitamíny D3 a K2. Na druhej strane nadmerné užívanie vápnika môže viesť k predávkovaniu, ktoré však býva ojedinelé a v tomto prípade nie je vôbec dramatické.

Môžem sa vápnikom predávkovať?

Predávkovanie vápnikom je veľmi ojedinelé, aj keď vyskytnúť sa samozrejme môže. Na predávkovanie však musíte dlhšie užívať podstatne vyššie dávky než je odporúčaná denná dávka vápnika. Nemusíte mať obavy, nič závažné vám takýmto predávkovaním nehrozí. Môže sa u vás vyskytnúť zápcha, nechutenstvo, zvracanie, bolesti hlavy, smäd, znížená nervová dráždivosť.  V prípade akýchkoľvek pochybností  a prekročení odporúčanej dennej dávky skontaktujte svojho lekára.

Ako sa prejavuje nedostatok vápnika?

Keď má telo nedostatok vápnika na zabezpečenie dôležitých procesov, odoberie si ho z kostí, čím ich naruší a zvyšuje sa tak ich lámavosť. Okrem oslabenia kostí, prípadne vzniku osteoporózy, sa môže nedostatok vápnika odraziť aj na vašich zuboch, pokožke, vlasoch, nechtoch, kardiovaskulárnom systéme, svaloch ale aj menštruácii.

U detí môže byť v dôsledku dlhodobého nedostatku vápnika poškodená tvorba a rast kostí a zubov, časté zubné kazy, nižší vzrast oproti rovesníkom, zhoršený rast, či rachitída (krivica). U dospelých sa môže prejaviť v podobe osteomalácie (mäknutie kostí), osteoporózy (rednutie kostí), paradentózy (uvoľňovanie zubov), častých zubných kazov, búšenia srdca, ojedinelá nie je ani nespavosť, svalové zášklby, kŕče a bolesti svalov, opary a pľuzgiere v ústach, ekzémy, priečna lámavosť nechtov, zvýšené vypadávanie vlasov, nadmerné menštruačné krvácanie, zhoršenie príznakov predmenštruačného syndrómu či škrípanie zubov.

Čo mám a čo nemám jesť?

Jedálny lístok detí aj dospelých by mal byť vyvážený, nakoľko telo zo stravy denne prijíma množstvo minerálnych látok a vitamínov, ktoré potrebuje pre správne fungovanie. Pre zabezpečenie správnej hladiny vápnika v tele je potrebné do svojho jedálnička zaradiť potraviny bohaté na túto minerálnu látku. Hoci sa vápnik nachádza vo všetkých potravinových zložkách, nájsť tie, ktoré ho obsahujú dostatok, nie je až také jednoduché. Najvýznamnejším zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky, bohaté na vápnik sú aj rastlinné zdroje ako mak, lieskovce, vlašské orechy, či sója a aj niektoré minerálne vody. Vo všeobecnosti je však využiteľnosť vápnika z rastlinných zdrojov nižšia, pretože sa tu nachádza vo forme, ktorú telo nedokáže dostatočne využiť. Vylúčiť z jedálnička by ste mali potraviny s vysokým obsahom fosforu a vlákniny, nevhodná je aj nadmerná konzumácia kofeínových, kolových nápojov a alkoholu. Tavené syry radšej vymeňte za tvrdé, mäkké nevyzreté či tvarohové nátierky. Vyše 50 % vápnika dokáže telo zužitkovať zo zeleniny ako je karfiol, brokolica, kel, ružičkový kel, hlávková kapusta, pekingská kapusta, čínska kapusta, žerucha, kvaka, kaleráb a kel kučeravý. Dôležité je rozdeliť si denný prísun vápnika do viacerých porcií, kedy z neho dokáže telo vyťažiť oveľa viac, ako keby sme ho prijali len v jednej dávke. Obozretný treba byť najmä pri rôznych diétach, ktoré aj keď môžu obsahovať potraviny bohaté na vápnik, rovnako môžu byť ochudobnené o zložky, ktoré pomáhajú telu vápnik zužitkovať. Hladinu vápnika v tele znižuje aj pitie alkoholu a fajčenie.

Mám alergiu na laktózu a musím dodržiavať bezmliečnu diétu. Čo s tým?

Neustále pribúdajú rôzne alergie a intolerancie u detí, ale aj dospelých. Pokiaľ ide o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, je potrebné vyradiť z jedálnička mlieko a mliečne výrobky a nahradiť ich iným zdrojom vápnika. Podobným problémom môže byť laktózová intolerancia, i keď v tomto prípade ľudia väčšinou dobre znášajú mliečne výrobky ako kyslomliečne jogurty a syry a delaktózované mlieko,  ktoré nemusia spôsobovať ťažkosti. Pokiaľ však takáto náhrada nie je možná, treba nájsť iné alternatívy. Bohatý na vápnik je napríklad mak, lieskovce, vlašské orechy, či sója a aj niektoré minerálne vody. V prípade, že sa nepodarí zaradiť do jedálnička iné zdroje vápnika ako mlieko a mliečne výrobky, je vhodné nahradiť  dennú dávku výživovými doplnkami.

Môžem užívaním vápnika a vitamínov K2+D3 predísť osteoporóze?

Áno, je to možné, no dôležité je tiež správne načasovanie. Telo si najviac vápnika uloží do zásob v období detstva a dospievania, najneskôr v 25. až 35. roku života. Je preto najideálnejšie pravidelne dopĺňať vápnik práve v tomto období. Ženy pred nástupom menopauzy by ho mali užívať v kombinácii vápnik a vitamíny K2 a D3  na dennej báze, aby tak predišli osteoporóze, prípadne oddialili či zmiernili jej následky. Vďaka vitamínom K2 a D3 sa vápnik dostane presne tam, kde je ho treba – do kostí.

Prečo je lepšie užívať vápnik oddelene od  vitamínu D3?

Vitamín D3 je rozpustný v tukoch, čo znamená, že pri jeho prijímaní je vhodné dodať telu aj nejaké tuky, aby sa mal v čom rozpustiť. Na druhej strane tuky s vápnikom môžu chemicky vytvárať nerozpustné vápenaté mydlá, ktoré telo nedokáže zužitkovať a tak ich z tela bez osohu vylúči. Užívanie vápnika by sa teda nemalo kombinovať s jedlami, ktoré obsahujú veľa tukov, čo je zase v prípade vitamínu D3 skôr žiaduce. Ideálne je preto dodržať medzi príjmom vitamínu D3 a vápnika odstup aspoň 2 – 3 hodiny.

Prečo vápnik bez vitamínu D3 neúčinkuje?

Vápnik, ktorý do tela dostaneme či už zo stravy alebo vo forme výživových doplnkov, jednoducho nedokážeme prijať. Vstrebávanie vápnika prebieha v tenkom čreve a to za pomoci práve vitamínu D. Vstrebávanie vápnika totiž ovplyvňuje viacero faktorov, kým vitamín D podporuje jeho vstrebanie do krvi, viaceré ďalšie látky ho naopak znižujú.

Čo znižuje  využiteľnosť vápnika?

Najväčším „nepriateľom“ vápnika je nesprávne kombinovanie jedál. Mali by ste vedieť nasledujúce zásady:

  • Vláknina – znižuje vstrebateľnosť vápnika.
  • Kolové nápoje obsahujúce fosfor – vytvárajú v našom tele nerozpustné soli. Denne by sme mali prijať maximálne 500 až 1000 mg fosforu denne. Deti by pitie kolových nápojov mali úplne vynechať.
  • Šťavelany (oxaláty) a fytáty v rastlinnej potrave vytvárajú s vápnikom nerozpustné soli.
  • Pozor na tuky! Vo vašom tenkom čreve spolu s vápnikom chemicky vytvárajú mydlá!
  • Vápnik a magnézium – nemali by ste ich užiť spolu, pretože magnézium znižuje vstrebanie vápnika.
  • Nesoľte priveľa! Soľ, teda sodík, zvyšuje vylučovanie vápnika.

Stačí mi na dostatočný príjem vitamínu D byť na slnku?

Takmer 90 %  vitamínu D získavame fotochemicky vďaka slnečnému žiareniu a len zvyšných 10 % dostávame z potravy. Ak sa ešte pred príchodom na slnko natriete ochranným faktorom vyšším ako 8, vitamín D sa vám nevytvorí. Vitamín D sa totiž v pokožke tvorí fotochemicky, teda priamym pôsobením slnečného žiarenia. Opaľovací krém s faktorom 8 zníži tvorbu D vitamínu až o 95 %  a krém s SPF 15  ju zníži takmer na nulu. A tak sme síce opálení, nespálení, ale vitamínu D máme nedostatok. Podľa štúdie publikovanej v Journej of Clinical Endocrinology and Metabolism až 59 % populácie má nedostatok vitamínu D a 25 % má extrémne nízku hladinu vitamínu D.  Ak by sme chceli pokryť v lete svoju dennú dávku, museli by sme byť nenatretí na slnku minimálne 20 minút tri dni v týždni. Okrem pobytu na slnku ovplyvňuje prísun vitamínu D aj smog, cez ktorý preniká slnečné žiarenie v menšom množstve. Ženy by si mali uvedomiť, že väčšina make-upov má ochranný faktor 20+, a preto sme chránené nielen pred starnutím pokožky vplyvom slnečného žiarenia, ale aj vitamínom D. Vek a pigment tiež zohrávajú dôležitú úlohu v príjme tohto vitamínu. Starší ľudia majú pri pobyte na slnku zníženú schopnosť prijať vitamín D, podobne ako ľudia s prirodzene vyššou pigmentáciou pokožky.

Som vegetarián a rozmýšľam, že prestanem jesť všetky živočíšne produkty. Ako si môžem zabezpečiť vhodný príjem vápnika?

Zabezpečiť primeraný prísun vápnika pri akejkoľvek diéte je síce komplikovanejšie, ale nie nemožné. Stačí sa len naučiť správne kombinovať potraviny.

  • Zelenú listovú zeleninu jedzte každý deň. Najlepšie tepelne neupravenú.
  • Vynikajúcim zdrojom vápnika je mak. 100 g maku obsahuje až 122 % jeho odporúčanej dennej dávky.
  • CHIA semienka obsahujú 5-násobne viac vápnika v porovnaní s mliekom, až 600 mg v 100g CHIA.
  • Do stravy pridajte orechy (mandle, vlašské orechy, lieskovce). Pred konzumáciou ich namočte.
  • Rastlinné mlieka bývajú fortifikované, teda obohatené o vitamíny. Ak máte možnosť, vyberajte si tie.
  • Nezabudnite na strukoviny, veľa vápnika obsahuje sója, ale aj fazuľa.
  • Ak nie ste vegáni, nezabudnite do svojho jedálneho lístka pridať kyslomliečne produkty a mlieko.

Prečo ženy potrebujú viac vápnika ako muži?

Dalo by sa povedať, že za normálnych okolností by mali ženy denne prijať rovnaké množstvo vápnika ako muži. V živote ženy však prichádzajú obdobia, ktoré kladú na jej organizmus zvýšené nároky. Takým obdobím je napríklad tehotenstvo a dojčenie, kedy už prestáva byť bežná denná dávka vápnika postačujúca. Dieťa totiž pre svoj rast a vývoj potrebuje vitamíny a minerály, ktoré si odoberá od matky cez placentu alebo materské mlieko. Logicky by tak žena mala v tomto období denný prísun vápnika zvýšiť. Podobne je tomu aj v období menopauzy, kedy v tele ženy nastanú veľké hormonálne zmeny. Následkom straty ženských hormónov ubúda vo veľkej miere vápnik z kostí, u niektorých sa doslova až vyplavuje z kostí.

Na čo potrebujem aj vitamín K2?

Aj pri dostatočnom množstve vápnika ho telo nedokáže bez vitamínu K2 a D3 správne zužitkovať. Vďaka nemu smeruje vápnik priamo do kostí a zubov, kde je potrebný a neukladá sa v cievach a tkanivách. V ľudskom tele sa kosti neustále obmeňujú, tvoria sa a rozrušujú. Na to, aby sa vápnik v kostiach správne usadil, aby boli kosti kvalitné, je potrebný osteokalcín. Osteokalcín je schopný viazať vápnik a správne ho umiestniť a formovať len v prípade, že je prítomný dostatok vitamínu K2, ktorý ho aktivuje. Predpokladá sa, že ďalšou významnou úlohou vitamínu K2 je prevencia rakoviny a to aktiváciou proteínov, ktoré kontrolujú rast buniek v organizme. Tieto štúdie zatiaľ nie sú ukončené. Získať  vitamín K2 zo stravy však býva problematické, keďže ho vytvárajú iba určité typy kvasných baktérií.

V čom je prírodný vápnik OVOVITAL® od spoločnosti BIOMIN iný?

Prírodný vápnik spoločnosti Biomin, a.s. je ako jediný vyrábaný z vaječnej škrupiny. Ide o čisto prírodný vápnik, bez chemických a pomocných látok, preto najmä pri dlhodobom užívaní nezaťažuje organizmus. Vedeli ste, že prírodný vápnik má o 30 % lepšiu vstrebateľnosť ako vápnik syntetický? Vápnik v BIOMINE sa dokonca vyrába v mikronizovanej forme. Mikronizovaný vápnik je pre naše telo ideálny, pretože jeho častice sú dostatočne malé, aby sa cez tenké črevo dostali do celého organizmu. Vápnik je  balený do tvrdých želatínových kapsúl bez použitia pomocných látok.  Výživové doplnky BIOMINU sú navyše vyrábané v kvalite lieku, takže obsah kapsúl je zaručený a kontrolovaný počas výrobného procesu.

Ak si vápnik dáte spolu s vitamínom K2 a vitamínom D3, vápnik sa dostane presne tam,  kde ho telo potrebuje a dokáže ho zužitkovať.

Prečo sa vitamín K2 pokladá za zázračný vitamín?

Vitamínu K2 sa po jeho objavení nepripisoval veľký význam a tak sa stal predmetom výskumu len nedávno. K2 je v tukoch rozpustný vitamín, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou udržiava zdravé kosti a kardiovaskulárny systém. Vďaka nemu smeruje vápnik priamo do kostí a zubov, kde je potrebný a neukladá sa v cievach a tkanivách. Ďalšou predpokladanou významnou úlohou vitamínu K2 je prevencia rakoviny a to aktiváciou proteínov, ktoré kontrolujú rast buniek v organizme. Mnohí túto novinku medzi vitamínmi považujú za životabudič.

V lekárni mi ponúkli váš vitamín D3 EXTRA, ktorý vraj stačí užívať 1* týždenne. Stačí to?

Áno, vitamín D3 EXTRA obsahuje mimoriadnu dávku vitamínu D3 – 5600 I.U. v jednej kapsule a naozaj ho stačí užívať 1* týždenne. Náš organizmus si D vitamín dokáže čerpať zo zásob, ktoré si vytvorí v pečení a v tuku.  Informujte sa o individuálnom dávkovaní u svojho lekára v prípade, ak ste onkologický pacient, diabetik, senior, máte oslabenú imunitu, trpíte autoimunitným ochorením, nadmernou únavou, máte srdcovocievne problémy, osteoporózu či diagnostikovanú nízku hladinu vitamínu D.

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho a dajte o ňom vedieť aj svojim priateľom.

 

Najnovšie články

Užitočné linky