Prírodný vápnik Ca

Kategória: Nezaradené
Prorodzený vápnik Ca

Viete, na čo je v našom tele potrebný vápnik?

Prečo je dôležité, aby ste mali hladinu vápnika pod kontrolou?

Ako zistíte či máte vápnika dostatok?

 

Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostí, no rovnako zohráva dôležitú úlohu pri činnosti srdca, svalov, nervov a zrážaní krvi. Ak dôjde k poklesu hladiny vápnika v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí. Kosti sú teda akousi zásobárňou vápnika, odkiaľ si ho telo v prípade potreby odoberie, čo spôsobuje, že kosti sú poróznejšie,  krehkejšie a zvyšuje sa tak riziko zlomenín. Dôsledkom je osteoporóza. Je preto mimoriadne dôležité dopĺňať si prírodný vápnik v správnom množstve pravidelne každý deň.

Potrebujem vápnik?

prirodny-vapnik

Vápnik je pre všetkých dôležitý, avšak pre ženy to platí dvojnásobne. Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostí, no rovnako zohráva dôležitú úlohu pri činnosti srdca, svalov, nervov a zrážaní krvi. Ak dôjde k poklesu hladiny vápnika v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí. Kosti sú teda akousi zásobárňou vápnika, odkiaľ si ho telo v prípade potreby odoberie, čo spôsobuje, že kosti sú pórovitejšie, krehkejšie a zvyšuje sa tak riziko zlomenín. Je preto mimoriadne dôležité dopĺňať si vápnik v správnom množstve pravidelne každý deň.

Koľko ho potrebujem?

Denná odporúčaná dávka vápnika závisí od veku, pohlavia a iných faktorov. Vyššiu dávku potrebujete ak ste tehotná, dojčíte či ste v menopauzálnom veku. Vápnik zohráva dôležitú úlohu aj pri hojení zlomenín, kedy dokáže celý proces urýchliť. Preto ak vy, vaše dieťa alebo niekto v rodine utrpí zlomeninu, odporúča sa zvýšiť príjem prírodného vápnika, ktorý má o 30% vyššiu vstrebateľnosť ako vápnik vyrobený chemickou reakciou. Denná odporúčaná dávka vápnika u dospelého v prípade zlomeniny je 1 500 mg na deň.

 VekOdporúčaná denná dávka vápnika
Deti0 – 6 mesiacov400 mg
6 mesiacov – 1 rok600 mg
1 – 5 rokov800 mg
6 - 10 rokov800 – 1 200 mg
Dospievajúci11 – 24 rokov1 200 – 1 500 mg
Muži25 – 65 rokov1 000 mg
nad 65 rokov1  500 mg
Ženytehotné a dojčiace1  200 – 1  500 mg
25 rokov – menopauza1  000 mg
v menopauze s  hormonálnou substitučnou liečbou1  200 mg
v menopauze bez  hormonálnej substitučnej liečby1  500 mg

 

Aké sú prejavy dlhodobého nedostatku vápnika u detí?

prirodny-vapnik

 • poškodená tvorba a rast kostí a zubov
 • časté zubné kazy
 • nižší vzrast oproti rovesníkom, zhoršený rast
 • rachitída (krivica)

 

Ako sa prejavuje dlhodobý nedostatok vápnika u dospelých?

prirodny-vapnik

 • osteomalácia (mäknutie kostí)
 • osteoporóza (rednutie kostí)
 • paradentóza (uvoľňovanie zubov)
 • časté zubné kazy
 • búšenie srdca
 • nespavosť
 • svalové zášklby, kŕče a bolesti svalov
 • opary a pľuzgiere v ústach
 • ekzémy
 • priečna lámavosť nechtov
 • zvýšené vypadávanie vlasov
 • nadmerné menštruačné krvácanie, zhoršenie príznakov predmenštruačného syndrómu
 • škrípanie zubov

 

Stačí mi vápnik v strave?

prirodny-vapnik

Vápnik sa nachádza vo všetkých potravinových zložkách. Jeho najvýznamnejším zdrojom je mlieko a mliečne výrobky, bohaté na vápnik sú aj rastlinné zdroje ako mak, lieskovce, vlašské orechy či sója a aj niektoré minerálne vody. Zabezpečiť potrebný denný prísun vápnika v strave nemusí byť ale vôbec jednoduché.

Pýtate sa prečo?

Dôvodov je niekoľko:

 • S pribúdajúcim vekom schopnosť využitia vápnika klesá. Dôvodom je nižšia schopnosť tenkého čreva absorbovať vápnik.
 • Na to, aby sa vápnik ukladal priamo do kostí potrebuje nielen vitamín D3, ale podľa najnovších medicínskych poznatkov aj vitamín K2, ktorý vápnik nasmeruje presne tam, kde ho potrebujeme – do kostí a zubov.
 • Dôležité je vedieť správne kombinovať jedlo a čo najviac zlepšiť využiteľnosť prijatého vápnika. Ako? Napríklad aby sme neskombinovali jedlá s vysokým obsahom vápnika a tuku, s vysokým množstvom vlákniny a nezapili to kolovým nápojom s vysokým obsahom fosforu.  Rovnako neodporúčame aj prílišné solenie jedla či pitie nápojov s vysokým obsahom fosforu.

 

Ako by mal vyzerať jedálny lístok bohatý na vápnik?

Raňajky (425 mg vápnika): pohár mlieka, 2 celozrnné pečivá, syr cottage

Desiata (40 mg vápnika): jablko

Obed (145 mg vápnika): brokolicová polievka, hovädzie mäso na šťave s ryžou, strúhaná mrkva

Olovrant (255 mg vápnika): biely jogurt, 1 celozrnné pečivo

Večera (150 mg vápnika): 2 celozrnné krajce chleba, tvarohová nátierka s pažítkou

Ukážka stravy na jeden deň pre dospelého človeka v produktívnom veku bez ďalších zvýšených nárokov zabezpečujúca dennú odporúčanú dávku vápnika.

 

Prečo je dôležité užívať vápnik s vitamínmi K2 a D3?

prirodny-vapnik

Vápnik spolu s vitamínmi K2 a D3 vytvárajú dokonalú súhru pre zdravie našich kostí. Aby boli pevné a odolné, potrebujeme základný stavebný materiál a tým je vápnik. Avšak len jeho samotné užívanie nestačí. Na zabezpečenie rovnováhy v organizme musíme nasmerovať vápnik tam, kde je pre telo prospešný a k tomu potrebujeme tú správnu kombináciu vápnika, vitamínu K2 a vitamínu D3. Kým vitamín D zabezpečuje samotné vstrebávanie vápnika do krvi, vitamín K2 „dohliada“ na to, aby sa vápnik dostal tam, kam treba, teda do kostí a zubov.

Čím je výroba prírodného vápnika OVOVITAL® výnimočná?

prirodny-vapnik-6-odsk

 

 

Akciová spoločnosť BIOMIN sa špecializuje na spracovanie vaječných škrupín už od roku 1991. Na výrobu a  farmaceutické spracovanie a využitie vaječných škrupín  akciová spoločnosť vlastní európsky a americký patent. Taktiež aj technológia výroby je  chránená viacerými patentami.

Vaječné škrupiny okrem vápnika obsahujú celý rad minerálnych prvkov ako fosfor, horčík, meď, lítium, mangán a  biologicky prospešných látok, ktoré vytvárajú prostredie na lepšie využitie vápnika v organizme a tým vylepšujú jeho zabudovanie do organizmu.

Vápnik sa vyrába špeciálnou technológiou, pri  dodržaní podmienok Správnej výrobnej praxe. To znamená, že je kontrolovaný pri vstupe, počas procesu výroby, ale aj pri výstupe. Pri výrobe sa nepoužívajú žiadne chemické látky. Z vaječných škrupín sa vyrába prášok, ktorý má  registrovanú ochrannú známku OVOVITAL ®.

Pri výrobe vápnika  BIOMIN používa inovatívny proces pri ktorom  sa získava mikronizovaný vápnik z vaječných  škrupín. Mikronizovaný vápnik je pre naše telo ideálny, pretože jeho častice sú dostatočne malé, aby sa cez tenké črevo dostali do celého organizmu. Takto vyrobený vápnik je čisto prírodný, bez chemických a pomocných látok, preto najmä pri dlhodobom užívaní nezaťažuje organizmus a takýto vápnik má o 30% vyššiu vstrebateľnosť ako umelo vyrábaný vápnik. Balený je v tvrdých želatínových kapsuliach, ktoré sú taktiež prírodné a bez pomocných látok. Výhodou je, že sa ľahko prehĺtajú.  Výživové doplnky BIOMINU sú  vyrábané v kvalite lieku, takže obsah kapsúl je zaručený a overiteľný.

OVOVITAL ®tvorí základ pre výživové doplnky BIOMIN, a.s.  a to:

CALCIUM prírodné  OVOVITAL + HORČÍK + FOSFOR

CALCIUM  prírodné s vitamínom C

CALCIUM  prírodné s vitamínom D

CALCIUM  prírodné s vitamínom D NEO

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho a dajte o ňom vedieť aj svojim priateľom.

 

Najnovšie články

Užitočné linky