Alergie

Kategória: Alergie
Alergie

Pestrá a vyvážená strava je to najlepšie, čo môžeme pre svoje telo urobiť. Zo stravy totiž prijímame všetky potrebné vitamíny a minerály, ktoré potrebujeme pre správne fungovanie. Čo ale v prípade, keď niektorú z potravín musíme vylúčiť z jedálnička? V súčasnosti trpí alergiou takmer každý druhý človek, pričom tie potravinové sú v posledných rokoch na vzostupe. Niektoré potraviny, ktoré nám spôsobujú ťažkosti, je možné bez problémov vylúčiť a nahradiť ich niečím iným (niektoré druhy ovocia, zeleniny, …). Horšie je to v prípade alergie na niektorú z potravín, ktorá má vysoký podiel vápnika. Takých je totiž málo a nájsť vhodnú náhradu nemusí byť vôbec ľahké. Najvýznamnejším zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky. Bohaté naň sú aj rastlinné zdroje ako mak, lieskovce, vlašské orechy či sója, dokonca aj niektoré minerálne vody.

Laktózová intolerancia

Ľuďom s intoleranciou laktózy chýba enzým, ktorý štiepi cukor tzv. laktózu obsiahnutý v mlieku a mliečnych výrobkoch. Konzumácia takýchto výrobkov im spôsobuje hnačky, bolesti brucha a plynatosť. O čo viac, dochádza u nich aj k nedostatočnému vstrebávaniu vápnika, takže násilná konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov nemá žiadne opodstatnenie. U niektorých ľudí s intoleranciou laktózy nespôsobuje ťažkosti konzumácia tzv. kyslomliečnych výrobkov ako jogurty a syry. Pokiaľ ani tie telo netoleruje, je vhodné skúsiť rastlinné zdroje (mak, lieskovce, vlašské orechy, sója) alebo celú dennú dávku vápnika suplovať výživovým doplnkom, ideálne v kombinácii večer užiť vápnik a ráno užiť vitamín K2 + vitamín D3.

Alergia na kravské mlieko a hovädzie mäso

hovadzie-maso

Ľudia sa často mylne domnievajú, že intolerancia laktózy a alergia na kravské mlieko je to isté. Intolerancie je vlastne neschopnosť organizmu štiepiť laktózu, v prípade alergie ide o alergickú reakciu vyvolanú bielkovinou kravského mlieka. U alergikov je preto potrebné zo stravy úplne vylúčiť mlieko a mliečne výrobky. Pre alergiu sú typické tráviace ťažkosti vrátane hnačiek a zvracania, kožné prejavy, respiračné ťažkosti, v niektorých prípadoch aj celkové zdravotné ťažkosti či chudokrvnosť. Keďže mlieko a mliečne výrobky sú najvýznamnejším zdrojom vápnika, je vhodné skúsiť tzv. kyslomliečne výrobky ako jogurty a syry, ktorých konzumácia nemusí byť spojená s ťažkosťami. V opačnom prípade sa treba sústrediť na rastlinné zdroje (mak, lieskovce, vlašské orechy, sója) alebo nahradiť dennú dávku vápnika suplovať výživovým doplnkom, najlepšie v  kombinácii vápnik  a vitamín K2 a vitamín D3. 

Ľudia alergickí na kravské mlieko môžu neprimerane reagovať aj na hovädzie mäso. Ide o zriedkavú reakciu, ktorá sa objavuje zväčša pri konzumácii surového mäsa (tatársky biftek). Tepelná úprava mäsa znižuje pravdepodobnosť ťažkostí spôsobených jeho konzumáciou.

Alergia na orechy

alergia-na-orechy

Za najväčší alergén sú považované arašidy, aj keď to nie sú orechy, ale  strukoviny. U nás sa pochopiteľne najčastejšie vyskytujú alergie na vlašské orechy a lieskové oriešky. Alergia na orechy je v podstate alergiou na bielkoviny, ktoré sa v nich nachádzajú, preto môže byť jeden človek alergický na viacero druhov orechov – arašidy, mandle, para orechy, vlašské orechy, lieskové orechy, pistácie, makadamové či  pekanové orechy. Alergická reakcia po konzumácii orechov môže vyzerať rôzne, od kožných reakcií, cez tráviace ťažkosti, až po sťažené dýchanie či závrate, mdloby a stratu vedomia. V tých najhorších prípadoch môže dôjsť až k anafylaktickému šoku, život ohrozujúci stav, pre ktorý je potrebné bezodkladne vyhľadať lekára. Tak ako pri všetkých typoch alergie, aj v tomto prípade platí, že najlepšie je vyvarovať sa danému alergénu a nahradiť ho inou vhodnou potravinou.

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho a dajte o ňom vedieť aj svojim priateľom.

 

Najnovšie články

Užitočné linky