Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostí, no rovnako zohráva dôležitú úlohu pri činnosti srdca, svalov, nervov a zrážaní krvi. Ak dôjde k dlhodobému poklesu hladiny vápnika v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí. Kosti sú teda zásobárňou vápnika, odkiaľ si ho telo v prípade potreby odoberie. Ak výdaj vápnika je vyšší ako jeho príjem, kosti sa stávajú poróznejšie, krehkejšie a zvyšuje sa tak riziko zlomenín, rozvíja sa osteopénia a neskôr osteoporóza. Aký to má dôsledok?
Dôsledkom dlhodobého nedostatočného príjmu vápnika je osteoporóza, ktorá je strašiakom najmä pre seniorov. Podľa štatistických údajov každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov utrpí zlomeninu spôsobenú osteoporózou. Ešte smutnejšie sú čísla, ktoré hovoria, že každé tri sekundy dôjde vo svete k zlomenine v dôsledku osteoporózy. Najčastejšie dochádza k zlomeninám predlaktia, stavcov a krčka stehennej kosti. Tou najobávanejšou je už spomínaná zlomenina krčka stehennej kosti, po ktorej vyše tretina pacientov do roka zomiera na rôzne komplikácie, tretina je odkázaná na opateru iných a len zvyšná tretina zlomenín sa zahojí a pacienti sa o seba dokážu sami postarať. Táto zlomenina je zároveň na 7. mieste najčastejších príčin úmrtí hospitalizovaných pacientov na Slovensku.
Prečo je dôležitá kombinácia vápnik s vitamínom K2 a vitamínom D3?
Ak chcete prežiť seniorský vek aktívne a v zdraví, je mimoriadne dôležité dopĺňať si vápnik v správnom množstve pravidelne a to každý deň. Najideálnejšou formou je prírodný vápnik, nakoľko má o 30% vyššiu efektivitu ako iné chemicky pripravené. Užívanie samostatného vápnika ale nestačí, pretože len vápnik spolu s vitamínmi K2 a D3 vytvárajú dokonalú súhru pre zdravie našich kostí. Kým vitamín D zabezpečuje nutné vstrebávanie vápnika do krvi, vitamín K2 dohliada na to, aby sa vápnik dostal tam, kam treba – teda smeruje ho priamo do kostí a zubov.
Ako predchádzať komplikáciám pomocou vitamínu D?
Vitamín D ovplyvňuje vyše 200 procesov v našom tele – udržiava najmä správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi, ktorá je nevyhnutná pri vývoji, raste a obnove kostí, podieľa sa na imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku, raste krvných, svalových aj kožných buniek a mnoho ďalších. Len ťažko ho dokážeme prijať zo stravy, keďže vitamín D obsahuje veľmi málo potravín. Stravou sme schopní prijať maximálne 10 % našej potreby, na rozdiel od slnečného žiarenia, z ktorého vieme získať až 90 % vitamínu D. Keďže vieme, že zásoba vitamínu D z leta vám vydrží len niekoľko týždňov a od jesene už slnko prestáva tak intenzívne svietiť, niet sa čo čudovať, že akútnym nedostatkom vitamínu D3 trpí takmer 60 % populácie. Kritickými obdobím sú mesiace november až február. Je preto nutné vitamín D si počas tohto obdobia pravidelne dopĺňať vo forme výživových doplnkov.
Dostatočným príjmom prírodného vápnika, vitamínu D3 a vitamínu K2 prispejete k udržaniu zdravých kostí, zubov, k správnej činnosti svalov a fungovaniu imunitného systému.
Rozmýšľate, aký darček by ste mohli kúpiť svojim rodičom a starým rodičom? Zvážte náš tip pre zdravie na stránke www.somstalekost.sk. Viac informácií aj na facebooku Som stále kosť.