Ako byť stále kosť?

Kategória: Napisali o nas

Cítite sa unavený, máte problémy so zubami, búši vám srdce, lámu sa vám nechty, nevládzete, nemôžete spávať, máte kožné problémy, depresiu…Čo za tým môže byť?

V určitých obdobiach života nestačí, aby sme sa len zdravo stravovali a hýbali. Naše telo potrebuje viac, pretože je vysoko pravdepodobné, že nám chýbajú určité vitamíny a minerály, ktoré sú kľúčové pre fungovanie nášho organizmu.

Nedostatok vápnika a vitamínov K2 a D3

Vápnik je piatym základným prvkom v organizme. Z celkového množstva je 99% obsiahnutých v kostiach a 1 % v krvi. Správne využitie vápnika v organizme ovplyvňujú vitamíny rozpustné v tukoch a to vitamín D3 a vitamín K2. Ak dôjde k dlhodobému poklesu hladiny vápnika v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí. To spôsobuje zdravotné problémy, ktoré sa nemusia prejaviť hneď. Kosti sú postupom času poróznejšie, krehkejšie a zvyšuje sa tak riziko zlomenín. Dôsledkom je OSTEOPORÓZA.

Osteoporóza, rednutie kostí, je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom ubúda množstvo kostnej hmoty a vznikajú poruchy štruktúry kostí, čím sa zvyšuje riziko ich zlomenín.

Približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov utrpí zlomeninu v dôsledku osteoporózy.
Každé tri sekundy si na svete niekto zlomí kosť v dôsledku osteoporózy.
Ročne na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.
Tieto čísla sú hrozivé a keďže pri tejto chorobe je veľmi účinná prevencia, vznikol slovenský projektSom stále kosť. Na stránke www.somstalekost.sk sa dozviete, ako sa dá správnou výživou, pohybom a najmä dostatočným príjmom prírodného vápnika spolu s vitamínmi K2 a D3 osteoporóze predchádzať a ako si udržiavať svoje kosti pevné a pružné do vysokého veku.

Prečo potrebujeme viac ako len vápnik?

Odpoveď je jednoduchá. Vápnik užívaný samostatne sa nedokáže efektívne vstrebať a potrebuje k tomu vitamíny K2 a D3. Títo dvaja spojenci vápnika patria medzi najvýznamnejšie vitamíny a pritom ich príjem veľmi zanedbávame. Vitamín D3 ovplyvňuje vyše 200 procesov v našom tele. Udržiava najmä správnu hladinu vápnika v krvi, ktorý je nevyhnutný pri vývoji, raste a obnove kostí, podieľa sa na imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku, raste krvných, svalových aj kožných buniek. Keďže vieme, že zásoba vitamínu D3 z leta nám vydrží len niekoľko týždňov, niet sa čo čudovať, že jeho nedostatkom trpí vyše 60 % z nás. Ideálne preto je, aby deti, ženy počas tehotenstva a dojčenia, ženy v strednom veku a v období menopauzy rovnako aj seniori, pravidelne užívali prírodný vápnik a vitamíny K2 a D3. Naše telo si ich nedokáže vyrobiť a prijať v dostatočnom množstve, a preto ich musíme užívať vo forme výživových doplnkov.

Prečo je pre človeka najvhodnejší PRÍRODNÝ vápnik?

Dôvod je jednoduchý. Prírodný vápnik vyrobený z vaječných škrupín má o 30% vyššiu vstrebateľnosť ako vápnik vyrobený chemickou reakciou. Jeho výhodou je aj to, že okrem vápnika obsahuje základné minerálne prvky, a to horčík, fosfor, stroncium, meď, zinok a neobsahuje žiadne prídavné chemické látky, ktoré by zaťažovali organizmus.

Koľko vápnika potrebujeme?

Denná odporúčaná dávka vápnika závisí od veku, pohlavia a iných faktorov. Žena potrebuje vyššiu dávku ak je tehotná, dojčí alebo je v menopauzálnom veku. Pohybuje sa v rozmedzí 800 až 1200mg vápnika denne. Vápnik zohráva dôležitú úlohu aj pri hojení zlomenín, kedy dokáže celý proces urýchliť. Denná odporúčaná dávka vápnika u dospelého v prípade zlomeniny je 1 500 mg na deň.

Čo je vitamín D3?

Vitamín D3 nazývame aj ako slnečný vitamín, pretože 90 % získavame zo slnka. Na Slovensku, ale aj inde v Európe, ho však máme nedostatok, pretože zásoba z letného opaľovania nám vydrží len niekoľko týždňov či mesiacov. Vitamín D3 potrebujeme na to, aby naše telo dokázalo vstrebať vápnik. Ide o prirodzene sa vyskytujúcu formu vitamínu D, ktorá vzniká v koži pôsobením slnečného žiarenia. Jeho najdôležitejšou úlohou je udržiavať správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi, ktorá je nevyhnutná pre vývoj a rast kostí v detstve, ako aj ich obnovu v dospelosti. Vitamín D3 sa podieľa aj na niektorých imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku a pri raste krvných, svalových a kožných buniek.
Vitamín D3 ovplyvňuje vyše 200 procesov v našom tele a jeho dôležitosť je potvrdená mnohými výskumami. Zdrojom tohto vitamínu je len veľmi málo potravín a podľa najnovších informácií a výskumov, stravou dokážeme prijať len 10% vitamínu D3. Obsiahnutý je napríklad v mäse tučných rýb, ako losos, tuniak, sardinka, makrela a v oleji z ich pečene. V menšom množstve sa nachádza aj v hovädzej pečeni, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau a kokose. Hlavným zdrojom teda zostáva slnečné žiarenie a to až z 90 %. Počas jedného dňa stráveného na slnku môže vzniknúť až 1 200 mikrogramov vitamínu D3 (1μg = 40 I.U).

Pravdepodobne aj vy máte nízku hladinu vitamínu D3

Na príjem vitamínu D3 vplýva viacero faktorov. Keďže ho prijímame predovšetkým zo slnka, a to u násnesvieti intenzívne počas celého roka, kritickým sa stáva najmä obdobie od novembra do februára. Novorodenci a dojčatá, ktoré nemôžu byť veľmi vystavované slnečnému žiareniu, užívajú v prvom roku života vitamín D3 v kvapkách. V dospelosti už ale väčšina ľudí nevie, akú má hladinu vitamínu D. Zistilo sa, že v súčasnosti trpí nedostatkom vitamínu D3 takmer 60 % populácie všetkých vekových skupín. Z toho polovica má hodnoty vitamínu na extrémne nízkej úrovni.

Ďalším dôvodom nedostatku vitamínu D3 môže byť smog, ktorý prepúšťa slnečné žiarenie v obmedzenom množstve, rovnako tak používanie ochranných opaľovacích prostriedkov a makeupov. Aj vek zohráva v tomto procese svoju úlohu, pretože starší ľudia majú zníženú schopnosť prijať vitamín D pri pobyte na slnku. Podobne sú na tom aj ľudia s prirodzene vyššou pigmentáciou či opálení ľudia, u ktorých táto opálená vrstva pôsobí ako filter.

Nový projekt pre zdravé kosti

Preto jediný výrobca prírodného vápnika v strednej Európe, slovenská farmaceutická spoločnosťBIOMIN a.s. z Cífera, spúšťa v týchto dňoch projekt – Som stále kosť. „Webová stránka s rovnakým názvom je určená všetkým, ktorí chcú mať pevné kosti, krásne zuby, pružné cievy, zdravé srdce, silné svaly a dobrú imunitu. Všetky tieto procesy totiž vápnik ovplyvňuje,“ vysvetľuje Dr. Ingrid Oppenbergerová, medicínska riaditeľka BIOMIN a.s.

Na internetovej stránke www.somstalekost.sk nájdete všetky informácie, ktoré vám pomôžu „zostať kosťou“ do vysokého veku. Dozviete sa, ako mať pevné kosti, krásne zuby, pružné cievy, zdravé srdce, silné svaly a dobrú imunitu a prečo je na stavbu kostí v každom veku dôležitý dostatočný príjem prírodného vápnika spolu s vitamínmi K2 a D3.

 

Vedeli ste?

  • Ak dlhodobo stravou neprijímame dostatočné množstvo vápnika dôjde k poklesu hladiny vápnika v krvi a telo si ho dopĺňa z kostí.
  • Denne by ste mali prijať 800 až 1 200 mg vápnika, 800 I.U. vitamínu D3 a 60 μg vitamínu K2.
  • Vápnik by ste mali užívať večer, pretože vtedy sa najlepšie vstrebáva do kostí a zubov.
  • Vitamíny K2 a D3 užívajte ráno.
  • Najviac ohrozené osteoporotickou zlomeninou sú štíhle ženy nižšieho vzrastu, častejšie blondínky s modrými očami, ktoré sa neopaľujú a menej sa hýbu.

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho a dajte o ňom vedieť aj svojim priateľom.

 

Najnovšie články

Užitočné linky