Zlomeniny

Kategória: Zlomeniny
Zlomeniny

Kosť je živý organizmus a má našťastie úžasnú schopnosť regenerácie. Neustále v nej prebieha proces odbúravania  a novotvorby kostného tkaniva, čím sa stará kosť úplné obnoví v priebehu niekoľkých mesiacov. To platí aj v prípade zlomeniny, kedy dokáže telo zmobilizovať svoje sily a zlomenú kosť úplne zaceliť. Je to náročný a dlhý proces, ktorý si vyžaduje pokoj a vo väčšine prípadov aj fixáciu zlomenej časti. Súčasťou liečby by mala byť aj vyvážená strava a dostatočný príjem vápnika. Proces hojenia zlomeniny u dospelého môže urýchliť už 1 500 mg  prírodného vápnika na deň.

Úrazové zlomeniny

Úrazové zlomeniny vznikajú pôsobením síl na kosť, ktoré sú väčšie ako jej pevnosť. V dôsledku nárazu či pádu tak môže dôjsť k prasknutiu alebo úplnému zlomeniu kosti.

Ako sa hojí zlomenina

Keď sa kosť zlomí, poškodia sa aj okolité cievy, ktoré sa začnú okamžite sťahovať, aby minimalizovali krvácanie. Krvné doštičky vytvoria na poškodených miestach akési zátky a tým zastabilizujú toto miesto. Keďže sa už určité množstvo krvi vylialo do okolitých tkanív, pár dní po úraze zvykne byť zlomenina sprevádzaná opuchom. Poškodené tkanivo na okraji zlomených kostí postupne odumiera a bunky zvané osteoklasty ho začnú odstraňovať. Po štyroch až desiatich dňoch sa v krvných zátkach začnú tvoriť tzv. fibroblasty, ktoré vytvárajú kolagénové vlákna. Medzi dvoma zlomenými koncami kosti začnú budovať akýsi „most“ v podobe väzivového spojenia, ktorý v ďalšej fáze tzv. osteoblasty pretvoria na kostený. Táto fáza môže pretrvávať aj tri až štyri mesiace, kým dôjde k úplnému hojeniu. V závere liečebného procesu osteoblasty a osteoklasty premodelujú túto časť na pevnú kosť.

Zlomeninu je potrebné kvalitne ošetriť, keďže zlomené konce kostí a ich úlomky môžu vážne poškodiť cievy, nervy a priľahlé orgány. Doba liečenia je rôzna v závislosti od veku a typu zlomenej kosti. Horné končatiny sa obvykle hoja 4 až 8 týždňov, dolné 8 až 14 týždňov a zlomeniny v iných častiach tela asi 3 až 12 týždňov. U detí je pritom doba liečenia zhruba o polovicu kratšia ako u dospelých.

Skrátiť proces hojenia a urýchliť regeneráciu zlomenej kosti môžete užívaním prírodného vápnika OVOVITAL® v kombinácii s vitamínmi K2 a D3.

Únavové zlomeniny

Na rozdiel od úrazových zlomenín im nepredchádza žiadny náraz či pád. Ide o zlomeniny z preťaženia a aj keď nie sú celkom bežné, stretávajú sa s nimi najmä profesionálny športovci, ale aj tí rekreační alebo úplne bežní ľudia, ktorí ku športu nemajú blízko. Únavové zlomeniny nesúvisia s vekom, dôvodom ich vzniku je dlhodobé preťažovanie. U žien k nim prispieva aj nosenie nesprávnej obuvi, topánok s veľmi vysokými opätkami, ktoré majú za následok neprirodzený vývoj nohy. Tieto zlomeniny vznikajú postupne a mnoho ľudí ich prechodí bez toho, aby na ne lekári vôbec prišli. V kosti sa môžu vytvoriť mikroskopické praskliny, ktoré sa priebežne zahoja. Ak sa však kosť neprestane preťažovať, môže prasknúť úplne a vznikne klasická zlomenina.

Pokiaľ sa na zlomeninu príde včas, lieči sa ako každá iná, teda znehybnením v sadre, pokojom a rehabilitáciou. V neskorších štádiách sa už využívajú metódy fixácie kosti. Vhodné je tiež užívať prírodný vápnik OVOVITAL® v kombinácii s vitamínmi K2 a D3, ktoré dokážu celý proces hojenia urýchliť.

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho a dajte o ňom vedieť aj svojim priateľom.

 

Najnovšie články

Užitočné linky