Naše telo potrebuje denne prijať množstvo vitamínov a minerálnych látok pre správne fungovanie rôznych procesov. Základom by preto mala byť pestrá a vyvážená strava.
Aká je ale realita?
Mnohí sa uchyľujú k jednostranným a drastickým diétam založených na zrieknutí sa celých skupín potravín. Za vidinou štíhlejšej postavy tak ukracujeme svoje telo o množstvo látok, ktoré sú preň nenahraditeľné. Dlhodobé alebo často opakované diéty vedú k nedostatku vápnika, vitamínu D a bielkovín v tele.
Pokiaľ v strave nechceme alebo nedokážeme z rôznych dôvodov prijať potrebné vitamíny a minerálne látky, mali by sme ich suplovať aspoň formou výživových doplnkov.
Porucha výživy spôsobená nedostatočným príjmom potravy v mladosti vedie k zníženej tvorbe kostnej hmoty, čo predstavuje závažné riziko pre vznik osteoporózy.
Anorexia a bulímia
Najmä u mladých dospievajúcich dievčat treba dohliadať na správne stravovacie návyky. Práve v tomto veku sú totiž náchylnejšie na vznik duševných ochorení, akými sú anorexia či bulímia.
Ako sa prejavuje?
Ženy trpiace týmto ochorením majú utkvelú predstavu, že sú neprimerane tučné a musia za každú cenu dosiahnuť úbytok na váhe. Pokles telesnej hmotnosti si spôsobujú samé tým, že nejedia, zvracajú, užívajú preháňadlá, nadmieru cvičia. Spozorovať tieto poruchy v začiatkoch býva veľmi problematické. Keď ich však u svojich blízkych spozorujete, začnite hneď konať a vyhľadajte odborníka. Takéto poruchy príjmu potravy sú najmä v čase dospievania mimoriadne nebezpečné, pretože práve v tomto období sa najintenzívnejšie vytvárajú a formujú kosti.
Pacienti, ktorí trpia týmto ochorením dlhšie ako 6 rokov, majú až 7-násobne vyššie riziko výskytu zlomeniny.
Vegetariánstvo a vegánstvo
Vegetariánstvo a vegánstvo možno považovať za životný štýl, ktorý však do veľkej miery ovplyvňuje aj stravovacie návyky.
Kým vegetariáni prijímajú len bezmäsitú stravu, vegáni odmietajú konzumáciu všetkého, čo sa týka zvierat a ich produktov – mäso, mlieko, syry, vajcia, väčšinou aj med.
Keď sa niekto rozhodne pre tento spôsob stravovania, mal by si dôkladne naštudovať, o aké živiny ochudobňuje svoje telo a nahradiť ich buď inou potravinou, ktorá je povolená alebo výživovými doplnkami.
Vegetariánstvo či vegánstvo je určené v prvom rade pre tých, ktorí si vedia starostlivo naplánovať svoj jedálniček tak, aby telo dostalo všetky potrebné živiny. Vegetariáni mávajú menšie zásoby železa, pretože najlepšie vstrebateľná forma sa nachádza v mäse, hydine a rybách, ktoré však títo ľudia nekonzumujú. V rastlinnej strave navyše nie sú vždy zastúpené viaceré kľúčové živiny v dostatočnom množstve. Takými sú napríklad bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny, železo zinok, vápnik a vitamíny B12 a D. U vegánov je to podobné, pričom by si mali dávať pozor na znížený obsah vápnika, jódu, vitamínu B12, B6, D a omega-3 mastných kyselín.
Celiakia
Celiakia je vrodené ochorenie, ktorým trpí asi jeden zo 100 ľudí a počet postihnutých ľudí sa stále zvyšuje. Podstata tohto ochorenia spočíva v neznášanlivosti bielkovín obilnín, najmä pšenice, jačmeňa a raže.
Tenké črevo ľudí s celiakiou je charakteristické stratou klkov a tým aj zmenšením absorpčného povrchu čreva, výsledkom čoho je znížená schopnosť príjmu všetkých zložiek potravy.
Ako sa prejavuje intolerancia lepku?
Celiatici mávajú hnačky, trápi ich chudnutie, celková slabosť, nafukovanie, plynatosť, anémia, chýbanie menštruácie u žien a neplodnosť, atrofia svalov, suchá koža, lámavé nechty a depresívne stavy.
V dôsledku zníženia vstrebávania vápnika v tenkom čreve je u celiatikov vyššie riziko zlomenín, osteoporózy či osteomalácie.
Pri celiakii sa oslabuje aj celý imunitný systém, keďže sliznica tenkého čreva je porušená a dostávajú sa cez ňu do tela škodlivé látky. Po diagnostikovaní celiakie prechádza pacient na tzv. bezlepkovú diétu, teda stravu bez obsahu gluténu, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodzovaniu črevnej sliznice. Celiatici musia diétu prísne dodržiavať a zároveň je vhodné doplňovať potrebné vitamíny a minerálne látky aj vo forme výživových doplnkov, keďže zo stravy ich telo nedokáže prijať dostatočné množstvo.
Intolerancie a alergie
Ľuďom s intoleranciou laktózy chýba enzým, ktorý štiepi cukor tzv. laktózu obsiahnutý v mlieku a mliečnych výrobkoch.
Ako sa prejavuje laktózová intolerancia ?
Konzumácia takýchto výrobkov im spôsobuje hnačky, bolesti brucha a plynatosť. O čo viac, dochádza u nich aj k nedostatočnému vstrebávaniu vápnika, takže násilná konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov nemá žiadne opodstatnenie. U niektorých ľudí sa môže vyskytnúť dokonca až alergia na bielkovinu kravského mlieka, kedy je potrebné zo stravy úplne vylúčiť mlieko a mliečne výrobky. Pre alergiu sú typické tráviace ťažkosti vrátane hnačiek a zvracania, kožné prejavy, respiračné ťažkosti, v niektorých prípadoch aj neprospievanie či chudokrvnosť. Keďže mlieko a mliečne výrobky sú najvýznamnejším zdrojom vápnika, je vhodné skúsiť bezlaktózové mlieko alebo kyslomliečne výrobky ako jogurty a syry, ktorých konzumácia nemusí byť spojená s ťažkosťami, pretože laktóza v nich je už rozštiepená. V opačnom prípade sa treba sústrediť na rastlinné zdroje (mak, lieskovce, vlašské orechy, sója) alebo celú dennú dávku vápnika nahradiť výživovým doplnkom.
Keď mlieko nechutí
Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Je pochopiteľné, že nikomu nemôže chutiť všetko.
Čo však robiť, keď nám nie je pochuti mlieko či mliečne výrobky?
Mlieko a mliečne výrobky sú bezpochyby najvýznamnejším zdrojom vápnika. Mnohým ľuďom mlieko ako také nechutí, no mliečnych výrobkov je také obrovské množstvo, že nájsť toho, kto by neobľuboval aspoň niektorý z nich, je priam nemožné. Vyberať si je naozaj z čoho, cez bryndzu, rozličné syry, jogurty, tvaroh až po mnohé ďalšie. V súčasnosti už nie je problém zakúpiť v obchodoch nielen kravské, ale aj kozie či ovčie výrobky, ktoré sa chuťovo líšia. Keď si ani z tejto ponuky nedokážete vybrať a mlieko ani mliečne výrobky si vo vašom jedálničku nenájdu svoje miesto, nezúfajte. Sú medzi nami aj ľudia, ktorí zo zdravotných dôvodov jednoducho nemôžu tieto potraviny konzumovať a tiež nahrádzajú vápnik inými formami.
Bohaté na vápnik sú aj rastlinné zdroje ako mak, lieskovce, vlašské orechy či sója, dokonca aj niektoré minerálne vody.
A keď už ani tadiaľto cesta nepovedie, mali by ste siahnuť po výživových doplnkoch, ideálne v trojkombinácii vápnik + vitamín K2 + vitamín D3. Vápnik užite večer a vitamín K2 a D3 ráno.